Про кластери в Україні та світі « Бізнес-асоціація "МИ-ХЕРСОНЦІ"
опубліковано Кві-10-2019 Про кластери в Україні та світі

У різних частинах світу є аномальні “бізнес-долини” – географічні концентрації, які є світовими лідерами у вузьких нішах. Ці села, міста, регіони досягають високого рівня конкурентоспроможності і багатства, в рази вищі від сусідніх локацій. Всі вони успішні бо концентруються на одній меті та разом ідуть до поставленої цілі.

Давайте подивимось, які кластери є у світі та чим вони займаються:

• м. Б’єлла, Італія (48 тис. жителів): світовий лідер преміум-текстилю. В містечку зосереджено 200 фабрик;
• м. Далтон, США (25 тис. жителів): килимова столиця світу. Виробництво 50% світового ринку килимових покриттів. 174 фабрики;
• м. Вічіта, США (300 тис. жителів): 50% світового виробництва малих літаків;
• с. Брель, Франція (3 тис. жителів): 75% світового ринку скляних пляшок для парфумів. 65 фабрик;
• м. Кьїаотоу, Китай (33 тис. жителів): 60% світового виробництва ґудзиків;
• c. Оксфорд, Канада, (1100 жителів): столиця Канади з вирощування чорниць;
• м. Венжоу, Китай (3 млн жителів): 95% світового виробництва запальничок.

Як розвиваються кластери в Україні. Більшість кластерів, що зареєстровано в Україні – аграрні, але поступово з’являються і креативні.

Наведемо декілька прикладів:

У смт. Гриців, Хмельницької області році створено кластер сільського зеленого туризму «Оберіг». Він об’єднує 10 агроосель, які приймають туристів, бажаючих відпочити в селі.

У Полтавській області працює проект кластеру для виробників екологічної продукції. Він зосереджений на інспекції і контролі виробництва екопродуктів. Тим виробництвам, які пройшли інспекцію, видається спеціальний сертифікат. Він підтверджує якість впроваджених екотехнологій.

У Чернівецькій області створено українсько-румунський «Перший аграрний кластер». Він поєднує виробників плодово-ягідної продукції та розвитку садівництва. Завдання кластера — підтримувати підприємців на всіх етапах від вирощування до реалізації: підтримувати взаємодію між виробниками та інспекторами, транспортерами та споживачами. Також робота кластеру поліпшувати інвестиційний клімат, домовлятись з місцевими органами самоврядування, створювати умови для підготовки необхідних спеціалістів.

У Рівному створено регіональний агропромисловий інноваційний кластер «Агроінновації». Кластер зосереджується на розробці і впровадженні інновацій у агропромисловості регіону. Також у Рівному працює й інший кластер — «Натуральне молоко». Його заснували сільгосппідприємства Рівнинщини, Тернопільщики і Львівщини, що працюють в галузі молочного тваринництва. Кластер виконує функцію переважно захисника інтересів виробництв та підтримує їх взаємодію.

У Вінницькій області в рамках Проекту ЄС щодо підтримки сталого регіонального розвитку (SSRD), утворено переробно-харчовий кластер. Він сприяє об’єднанню фермерів у кооперативи, налагодження партнерства між виробниками та переробниками сільськогосподарської продукції.

У Львові працює найпотужніший IT-кластер України, до якого входить 65 компаній. На сьогоднішній день у Львові будується IT Park – квартал з 6 офісними будівлями, 2 бізнес-центрами, готелем, торговим центром, університетом, дитячим садком, розміром в 10 га.

Підсомовуючи, можна сказати, що компанії, які входять до кластеру, є більш успішними і конкурентоздатними, експортують більше, ніж ті, що працюють окремо. Стратегія кластерного розвитку стає домінантною, бо об‘єднує експортний розвиток, залучення інвестицій, трансфер технологій, розвиток малого бізнесу і стартапів, технологічних та індустріальних парків, освіту та розвиток персоналу. Цей підхід є цілісним: він дозволяє зрозуміти потреби бізнесу, а державі та освіті – задовольнити їх.